Objav s nami korenie

Baví nás objavovať nové druhy korení, skúšať nové vône a chute, a chceli by sme sa s vami podeliť o túto skúsenosť. Aj vás baví experimentovať v kuchyni? A čo tak vyskúšať niečo nové, čo ani v našom e-shope zatiaľ nenájdete?

Pridajte sa k nám jednoducho – stačí zadať platný kód kupónu do príslušného políčka v nákupnom košíku a môžete sa tešiť na špeciálny darček. Niekoľkokrát do roka pripravíme nové prekvapenie, ktoré zadarmo pribalíme k vašej objednávke.

Kampaň s mexickým oreganom sa skončila.

Zatiaľ neplánujeme nové prekvapenie, kým opäť nespustíme e-shop v plnej prevádzke.

Aké je mexické oregano

Sú bylinky, ktoré nie sú botanicky príbuzné s oreganom, ale ako oregano sa používajú a označujú pri predaji. Väčšina rastie prevažne v oblastiach strednej Ameriky a sú cenené najmä v mexickej a americkej kuchyni pre ich výrazné chute a vône a vysoký obsah esenciálnych olejov.

Veľmi obľúbené je mexické oregano, známe aj ako Sonoran alebo Tex-Mex oregano, prípadne ako mexická divoká šalvia. Ide o sušené listy lípie voňavej (lat. Lippia graveolens), ktorá je príbuzná s u nás oveľa známejšou lípiou citrónovou – citrónovou verbenou (lat. Lippia citriodora alebo Aloysia triphylla).

Pri porovnaní s oreganom dostupným u nás (pamajorán obyčajný, lat. Origanum vulgare), má jemnejšiu vôňu, takmer identickú, no viac sladkastú. Keď však pomrvíte tmavozelené lístky medzi prstami, do nosa vám okamžite udrie príjemná, citrusovo mätová vôňa. Chuť nie je veľmi bylinková, ale skôr korenistá s výraznejšou ostrosťou a len jemne horká. V ústach zanechá svieži pocit po mäte a citrusovej kôre.

Objav korenie s Mikori: mexické oregano

Kde ho môžete vyskúšať?

Zažiari najmä v pikantných jedlách, vyzdvihne chuť papriky a chilli, dodá autentickú chuť receptom tradičnej mexickej kuchyne či vylepší vaše obľúbené Tex-Mex jedlá. Omáčky mole a rôzne salsy, plnky do tacos, quesadilly, burrita, tamale či enchilady – keď raz vyskúšate, hneď vám bude jasné, že túto bylinku už za stredomorské oregano nebudete chcieť vymeniť.

Môžete skúsiť nahradiť aj bežné oregano za mexické, v receptoch, ktoré máte radi. Okrem chilli sa výborne kombinuje s rímskou rascou, koriandrom, cesnakom, limetkou a paradajkami. Prekvapí v šálatových zálievkach, rôznych marinádach, pri príprave strukovín, dusených jedál aj pri pečení mäsa a zeleniny.