Objav s nami korenie

Baví nás objavovať nové druhy korení, skúšať nové vône a chute, a chceli by sme sa s vami podeliť o túto skúsenosť. Aj vás baví experimentovať v kuchyni? A čo tak vyskúšať niečo nové, čo ani v našom e-shope zatiaľ nenájdete?

Pridajte sa k nám jednoducho – stačí zadať platný kód kupónu do príslušného políčka v nákupnom košíku a môžete sa tešiť na špeciálny darček. Každé dva-tri mesiace pripravíme nové prekvapenie, ktoré zadarmo pribalíme k vašej objednávke.

Prvé kolo objavovania s galgánom sa už skončilo. Na nové korenie sa môžete tešiť začiatkom roka, začíname hneď v januári.

Čo je galgán

Galgán poznáte skôr asi ako čerstvý koreň (podzemok), podobne ako čerstvý zázvor alebo kurkumu. Používa sa najmä v thajskej kuchyni a ďalších oblastiach juhovýchodnej Ázie. Hovorí sa mu veľký alebo thajský galgán a jedná sa o alpíniu galangovú (lat. Alpinia galanga). Má ostrú, citrusovú chuť podobnú zázvoru s jemnými tónmi škorice.

Náš sušený galgán je sušený hnedý podzemok alpínie liečivej (lat. Alpinia officinalis), ktorému sa hovorí malý, čínsky galgán. Čerstvý, thajský galgán ním nenahradíte – čínsky je úplne iný: má úžasne exotickú, sladkú a eukalyptovú vôňu a čistú, ostrú, korenistú chuť, podobnú bielemu koreniu. Zanechá jemne hrejivý pocit v ústach ako chilli alebo zázvor.

Objav korenie s Mikori: galgán

Kde ho môžete vyskúšať?

Mletý galgán sa vám bude hodiť do tradičných jedál indonézskej a malajzijskej kuchyne, ako sú rôzne sambaly a marinády, grilované mäso v štýle satay, či obľúbená laksa a rendang. Vyskúšajte ho aj v kombinácii s čínskym korením piatich vôní v marinádach alebo do rýchlo smažených jedál pripravovaných vo woku a v mäsových či rybacích vývaroch.

Výborný je v kombinácii so zázvorom, cesnakom, citrónovou trávou a chilli. Môžete ho skúsiť použiť kdekoľvek namiesto čierneho alebo bieleho korenia na korenenie jedál, najmä na ryby a plody mora, kuracie mäso, do karí, zeleninových polievok a omáčok.